مومن

بسم الله الرحمن الرحيم

قال اباعبدالله عليه السلام : المومن مرات المومن
مومن آينه مومن است.
يك وجه اين حديث همان جنبه اخلاقی آنست كه مومن با ديدن مومن ديگری می تواند بر عيوب و نواقص و زيبائيها و …خود بنگرد و همانطور كه ظاهر خود را در آينه مشاهده می كند به تماشای سيرت خود بپردازد .
وجه ديگر آن را می توان با توجه به سوره مباركه حشر آيه ١٣ و دعای جوشن كبير بند ١٧ معنا كرد ، حضرت حق به ذات خود از هر كسی بيشتر است . يعنی اول مومن به خدا خود اوست ،
شهد الله انه لا اله الا هو – آل عمران آيه ١٨
بعد از حضرت حق نيز بيشترين معرفت را به خداوند حضرت رسول صلوات الله عليه و اله داشته تا جائی كه يكی از القاب حضرت ، “مومن” است و از معانی خاتم الانبيا ، ختم كننده آخرين قله ايمان دانسته شده است .
بعد از آن امير المومنين عليه السلام با داشتن بيشترين شباهت به حضرت – در زمان حيات و هنگام وفات ايشان – آينه پيامبر بودند بنابرلين منظور از مومن اول در حديث حضرت امير عليه السلام و مومن دوم پيامبر اكرم صلوات الله عليه و اله می باشد. پس شايسته ترين فرد برای جانشينی پيامبر (ص) اميرالمومنين عليه السلام است .
اين امر در زمان حضرت امير در امام حسن مجتبی عليه السلام بيشتر از هر كس ديگر تجلی كرد بنابراين امام حسن عليه السلام بعنوان جانشين حضرت علی عليه السلام است .
و اين آينه بودن همان كد و رمزی است كه می توان بوسيله آن ولی امر و رهبر هر زمانی را شناخت .
اما در جواب اين سوال كه : آيادر زمان غيبت می توان صرفا به قرآن اكتفا نمود ؟ و اگر به رهبر و ولی امری نياز ی هست چگونه بايد او را شناخت ؟ می توان گفت : قرآن بعنوان نسخه الهی برای هدايت انسان در هر زمانی لازم است اما كافی نيست ، و با عترت و امامت كامل می شود بنابر اين پيامبر اكرم صلوات الله عليه و اله فرمودند : انی تارك فيكم الثقلين كتاب الله و عترتی و لن يفترقا حتی يردا علی الحوض
برای شناخت رهبر در زمان غيبت می توان با توجه به آينه بودن افراد نسبت به امام زمان (عج) شايسته ترين فردی را كه صفات كريمه در او تجلی كرده تشخيص داد و تشخيص اين امر بعهده متخصصين امر است نه توده مردم .
همه ما می توانيم به راحتی نزديك بودن حضرت امام (ره ) را به امام زمان (عج) – كه حقيقت قرآن – است درك كنيم و بعد امام نيز متخصصين و مطلعين می توانند شبيه ترين فرد به او را تشخيص دهند .
از سوئی ديگر اگر انسان كامل ، روح خدا ، چشمانش چشم خدا و دستش يدالله و خونش ثار الله است به استناد حديث شريف اطاعت از او ، اطاعت از خداوند است .

واعلموا ان فيكم رسول الله لو يطيعكم فی كثير من الامر لعنتم و لكن حبب اليكم الايمان و زينه فی قلوبكم و كره اليكم الكفر و الفسوق و العصيان اولئك هم الراشدون – حجرات ٧
و بدانيد رسول خدا در ميان شماست ، اگر در بسياری از امور رای شما را پيروی كند به رنج و زحمت می افتيد و لكن خدا ايمان را محبوب شما گردانيد و در دلهايتان نيكوئی ها را آراست و كفر و فسوق و معصيت را زشت ساخت و اينها به حقيقت اهل رشدند .
در اين آيه خداوند تمايل مردم را به تبعيت از رسول به جای پيروی از خواهش ها و تبعات همراهی رسول با نظرات مردم را يادآور شده است .پس با توجه به اين مضامين چگونه می توان مسائل اصلی امت را به همه پرسی گذاشت ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *